560ZOBRAZENÍ

Atkinsonova diéta

Atkinsova diéta je diéta, ktorá je zameraná proti cukrom v strave. Cukry v strave ako vieme spôsobujú nadmernú tvorbu inzulínu. Tak môžu vzniknúť rôzne metabolické poruchy a tie často spôsobujú obezitu. Obezita je nebezpečná preto, lebo obrazne povedané obezita je silným „lepidlom“ aj na iné choroby. Preto Atkinsova diéta je hlavne o potravinách s nízkym obsahom cukrov. Preto pri tejto diéte sú v malých množstvách povolené tieto potraviny: mäso, bielkovinové výrobky, zelenina, orechy a fermentované mliečne výrobky.

Táto Atkinsova diéta až neskoršie pripúšťa aj minimálne množstvá ovocia a obilnín. Za celkom nevhodné sa pokladajú pri tejto diéte rafinované potraviny, akými sú napríklad múka, cukor, rastlinné oleje a podobne. Bolo obdobie, keď Atkinsova diéta obmedzovala aj jedenie zeleniny, čo mohlo spôsobiť aj zdravotné komplikácie. Preto novšia verzia Atkinsovej diéty túto chybu napravuje lebo už povoľuje jedenie aj viac zeleniny.

Atkinsova diéta, ktorá sa niekde volá, ako Atkinsov program výživy je z 5 pravidiel. Jedzte veľa bielkovín, vlákniny, vitamíny a minerály, vylúčte zo stravy trans-tuky a cukry. Aj dnes mnohí túto diétu hodnotia ako kontroverznú. Atkinsova diéta však môže dávať dlhší čas pocit sýtosti, ako to dokážu iné diéty.

Telo si nedostatok cukrov vynahradí štiepením bielkovín zo svalstva a zásob telesného tuku. Môže pritom dochádzať k dehydratácií a preto je dôležité pri tejto diéte dodržiavať pitný režim! Pri diétach, ktoré znižujú jedenie cukru často platí pravidlo časovej krátkosti. Pretože je každá diéta jednostranná pred jej využitím je treba vhodnosť diéty konzultovať s vašim dietológom a lekárom. Mnohé nezdravé diéty sú známe tým, že síce na začiatku spôsobujú zázračné rýchle chudnutie, ale následky môžu byť pre váš organizmus nebezpečné.

V knihe Schudnite navždy upozorňujem, prečo sú nezdravé diéty hlavne pre mladých ľudí, ktorí sú vo vývoji a raste také veľmi nebezpečné. V knihe je popísaná aj Hviezdna strava- Star Food. Dozviete sa tu čo táto strava má obsahovať a prečo to má obsahovať.