238ZOBRAZENÍ


Rôznymi kútmi Slovenska zmietajú rozličné vrtochy počasia, jedno je však neodškriepiteľné – zima je tu. Napriek svojim krásam môže nízkymi teplotami ohroziť zdravie najmä rizikových skupín – detí, starších ľudí, ľudí trpiacimi cukrovkou, kardiovaskulárnymi a respiračnými ochoreniami.

Pred vplyvom mrazivého počasia sa musíme chrániť predovšetkým sami – teploty nižšie ako mínus 15 stupňov Celzia už môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie. Pokožku, ktorá je vystavená chladu najskôr z celého tela, chránime tým, že sa nedotýkame chladných predmetov holými rukami, natierame si ju mastnými krémami, aby sme predišli jej praskaniu. Rovnako je dôležité chrániť sa pred odrazom svetla a slnka hlavne na lyžiarskych svahoch krémom s ochranným UV faktorom. V prípade silných mrazov – pod hranicou mínus 15 až 18 stupňov už nie je vhodné športovať.

Telesnú teplotu si treba udržiavať pohybom a dostatočným prísunom jedla, takisto aj tekutín, hoci nepociťujeme smäd. Takisto nie je dobré pohybovať sa vonku, ak je hmla – pri problémoch s dýchaním alebo s imunitným systémom môže zvýšená vlhkosť uškodiť. V neposlednom rade si treba zvoliť vhodné oblečenie, najlepšie niekoľko vrstiev. Dôležitá je ochrana rúk a nôh pred zimou, dobrým trikom je namiesto obyčajných rukavíc nosiť palčiaky, kde sa prsty zohrievajú navzájom.

V zime je zvýšený počet pádov a zlomenín vzhľadom na šmykľavé namrznuté či zasnežené cesty a chodníky. Úrazy však hrozia aj pri športe – nepodceňujme používanie vhodných bezpečnostných ochranných prvkov ako sú prilby či chrániče. Sledujme varovné signály tela ako sú nepríjemné pocity chladu, triaška, svetlé škvrny na tvári. Ak sa objavia príznaky arytmie, bolesti na hrudníku, dýchacie ťažkosti, kašeľ či dýchavičnosť, treba sa okamžite dostať do tepla a ak príznaky neustupujú, k lekárovi.