418ZOBRAZENÍ

Mnoho rodičov dôverne pozná stav zúfastva, keď ich bábätko z nevysvetiteľných dôvodov len plače a plače. Tento stav nazývame dojčenská kolika a objavuje sa najmä večer. Dojčenská kolika je často definovaná ako naliehavý plač bábätka bez zjavnej príčiny a vyskytuje sa spravidla v prvých troch mesiacoch života. Ak rodičia vychádzajú z (nepravdivého) predpokladu, že ak je dieťa najedené, prebalené a nič ho nebolí, tak nemá prečo plakať, potrebujeme nájsť univerzálneho vinníka. Takýmto vinníkom sa často neopodstatnene stáva bruško, ktoré dieťatko bolí. Samozrejme, aj keď je to málo pravdepodobné, je na mieste túto možnosť vylúčiť  (rôzne ochorenia tráviaceho traktu). Na druhej strane, ak ale vezmeme do úvahy, že aj bábätko je kompikovaný cítiaci tvor, ktorý toho veľa vníma, ponúka sa nám možností pre plač oveľa viac. Predpoklad, že dieťa plače, lebo ho bolí bruško veľmi často vychádza z nepochopenia signálov dieťatka a jeho potrieb a teda aj následnej neefektívnej pomoci.

Nezbedné bruško

Vráťme sa najprv ešte k boleniu bruška. Nedojčené deti trpia kolikou oveľa častejšie. Pri nedojčených deťoch bolesť bruška môže spôsobovať najmä bielkovina kravského mieka, ktorá sa nachádza v umelom mlieku a taktiež je možné, že dieťatko sa pri pití z fľaše nahtlalo vzduchu, ktorý potrebuje dostať von. Pri dojčených deťoch tieto problémy môžeme z veľkej časti vylúčiť, keďže materské mlieko je pre dieťa ideálnou a najľahšie stráviteľnou potravinou. To, čo matka zje sa len v malej miere odrazí v zložení mlieka (aj keď sú potraviny ako miečne výrobky, ktoré majú potenciál spôsobovať problémy, nie je potrebné dopredu bez opodstatnenia z jedálnička vyučovať žiadnu potravinu), pri správnom prisatí sa dieťa z prsníka vzduchu nenahltá z jednoduchého dôvodu – v prsníku na rozdiel od fľaše žiaden vzduch nie je. Ak dojčené dieťatko naozaj trápia plyny,  bolo by vhodné kontaktovať poradkyňu pri dojčení a  upraviť polohu pri dojčení a prisatie.

A čo iné dôvody?

Život by bo príiš jednoduchý, keby mal každý probém len jedno riešenie, však? Dieťatko môže byť nespokojné z rôznych príčin a taktiež sa nám nespokojné iba môže zdať. Niektoré deti napríklad pred vykonaním potreby nám tento fakt potrebujú dopredu oznámiť. Môže sa nám zdať, že sa rôzne “pučia” a “tlačia”. V skutočnosti to môže znamenať len toľko, že nám oznamujú, že idú kakať (na pozorovaní týchto signálov bábätka je postavená bezpienková komunikačná metóda). Ďalším a bohužiaľ často zanedbávaným dôvodom pre plač bábätka je jednoducho to, že chce byť so svojou mamičkou, potrebuje ju cítiť. Bábätká si ešte nedokážu predstaviť, že ste len v inej miestnosti a o chvíľku prídete. Pre ne je každé teraz akoby navždy. Dieťatko si navyše ešte celé mesiace po narodení samo seba neuvedomuje a vníma seba v jednote s matkou. Častou príčinou nespokojnosti bábätka najmä večer je príiš veľa podnetov z okoia, ktoré nedokáže spracovať, nedokáže sa len tak zrazu vypnúť a zaspať. Vtedy potrebuje našu pomoc pre upokojenie a taktiež pri zaspávaní.  Je dobré dieťatku poskytnúť pocit bezpečia a prihovárať sa mu pokojným tichým hlasom, aby sme ho ubezpečili, že je všetko v poriadku, dojčiť ho tak dlho a tak často, ako potrebuje, nosiť ho, pohojdávať…

Čo s tým? Najlepším liekom na koliku vôbec býva intenzívny fyzický kontakt so svojou mamičkou.

1. (Nielen) ak máte nespokojné bábätko, noste ho v šatke, alebo ergonomickom nosiči. Dieťatko bude spokojné, že je pri vás a vy budete mať voľné ruky a budete sa môcť voľne pohybovať. Viacero štúdií potvrdzuje, že nosené deti sú spokojnejšie a menej plačú.

2. Dojčite svoje dieťatko na požiadanie tak dlho a tak často, ako to potrebuje. Dieťatko sa totiž môže chcieť dojčiť z rôznych príčin, nie len preto, že je hladné, ale aj preto, že chce zaspať, je mu zima, je mu teplo, chce cítiť svoju mamičku a potrebuje pocit bezpečia a mnoho dalšieho. Dojčenie preto nijako neobmedzujte.

3. Poobede a k večeru sa snažte, aby dieťatko malo čo najmenej podnetov. Vyhýbajte sa väčšiemu počtu ľudí, doma vytvorte pokojnú atmosféru, nezapínajte televízor, alebo držte svoje bábätko od neho čo najďalej. Kúpanie dieťatka skúste presunúť na skoršiu hodinu (cca okolo 16).

4. Dieťatku pri zaspávaní pomáha monotónny zvuk, alebo pohyb – nosenie, hojdanie, pohopsávanie, zvuk práčky, sušičky, vysávača…a samozrejme dojčenie alebo kombinácia všetkého. (No čo, zúfalí rodičia robia zúfalé veci…Havne, že to funguje!)

5. Ak sa nám naozaj zdá, že dieťatko bolí bruško, môžme skúsiť masáž jemným krúžením po brušku v smere hodinových ručičiek. Dieťatku môžme pomôcť sa vyprdieť, keď ho na chvíľu necháme poležať na brušku a taktiež pomáha nosenie v kĺbkovej polohe a nosenie v šatke, alebo nosiči. Môžme vyskúšať prírodné bylinkové kvapky (pomáhajú bylinky ako aníz, fenikel, či rasca). Rôzne “protikolikové lieky”, či kvapky proti vetrom fungujú viacmenej ako placebo a sú iba dobrým marketingovým ťahom.

6. Aaaaa teraz príde bod, ktorý mi vždy prišiel ako “mission impossible”…..Oddychujte spou s dieťatkom. Viem, že sa to často nedá, ale naozaj to skúste, aspoň trošičku. Nájdite si činnosť, ktorá vám robí radosť a pri ktorej relaxujete a vyhraďte si na ňu čas. Poďakuje sa vám vaša psychika, váš manžel, aj vaše dieťatko.
 
PS: Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že všetko sa raz skončí a vy sa ani nestihnete obzrieť za tým vaším nespokojným bábätkom a už budete mať doma malé šikovné a rozumné dievčatko, alebo chlapčeka. Veľa sily!