88ZOBRAZENÍ

Pri deťoch je vhodné začať s nosnou hygienou už odmala. Jednak môžu byť deti náchylnejšie na choroby, jednak im už od detstva vybudujete ďalší hygienický návyk, ktorý mladý organizmus lepšie ochráni pred rôznymi ochoreniami dýchacieho ústrojenstva.

Väčšina detí trpí nádchou šesťkrát až osemkrát ročne. To môže znamenať dohromady až dva mesiace zhoršeného dýchania, nepríjemného pocitu v dutine nosnej a často tiež ďalšie komplikácie. Navyše kolektívy v škôlkach a školách sú rajom množenia vírusov a baktérií.

Je tiež vedecky preukázané, že opakované infekcie horných ciest dýchacích súvisia práve so vstupom do predškolských a školských zariadení. Preventívne výplachy nosa a odstraňovanie patogénov pomáhajú znižovať riziko častých ochorení. Na tento účel sú ideálne izotonické soľné roztoky morské alebo termálne vody.

Nosná hygiena dojčiat a batoliat

Pre dojčatá a batoľatá je nosná hygiena obzvlášť dôležitá. Novorodenci dýchajú od narodenia približne do tretieho mesiaca života iba nosom. To je dané anatomicky, dýchanie nosom sa naplno vyvíja medzi tretím a piatym mesiacom života. Dojčenská nádcha im teda pôsobí značné nepohodlie pri jedle, pití a spánku. Bábätká navyše ešte nemajú vyvinutý kýchací reflex, nedochádza u nich teda k prirodzenému odblokovaniu upchatého nosa.

Preto je podstatné, aby mali dojčatá a batoľatá noštek stále priechodný – znížia sa tak komplikácie pri dojčení, deti môžu lepšie spať a menej plačú. Pravidelným odsávaním hlienov z nosa navyše znižujete riziko komplikácií. Ak je nos upchatý, neplní svoju funkciu pri obrane organizmu, čo môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy – zápal stredného ucha a ochorenie dýchacích ciest. 

Ako môžete svojmu dieťatku pomôcť?

Pred kŕmením či spaním dieťaťu vypláchnite noštek pomocou soľného roztoku (morskej alebo termálnej vody). Na odstránenie zriedeného hlienu použite odsávačku. Nosnú hygienu vykonávajte pravidelne ako preventívne opatrenie. Tu si môžete prečítať, ako dieťatku noštek správne preplachovať.

Nosná hygiena starších detí a teenagerov

Pre staršie deti je pravidelné preplachovanie nosa podstatné najmä kvôli ochrane pred vírusmi, baktériami a infekciami šíriacimi sa v školských zariadeniach. Deti sa pravidelnou nosnou hygienou učia smrkať a získavajú tak ďalší hygienický návyk do budúcnosti.

Teenageri si málokedy nechajú poradiť a všetko vedia väčšinou lepšie než ich rodičia. Okrem doby strávenej v školskom kolektíve sú častejšie vonku a majú mnoho aktivít, takže na nejaké preplachovanie nosa nemajú čas. Ak pre vaše dieťa ešte nie je nosná hygiena návykom vytvoreným v detstve, je podstatné mu dôležitosť tohto rituálu vysvetliť. Pravidelným výplachom nosa možno totiž výrazne ovplyvniť zdravie dýchacích ciest a celého organizmu.