249ZOBRAZENÍ

Chronický – opakované zápaly môžu prejsť až do chronického štádia


Zápal priedušiek

Takmer vždy vzniká ako nástupné alebo súbežné ochorenie po akútnych zápaloch horných dýchacích ciest resp. ako ich súčasť. Priedušky sú dýchacie trubice po delení sa priedušnice a vstupu priedušiek do pľúc, ktoré sa postupne vidlicovito delia na menšie a menšie priedušky, priedušinky až po pľúcne mechúriky. Pri zápale priedušiek produkuje sliznica veľké množstvo hlienu, ktorý vyvoláva produktívny kašeľ. Pri tomto ochorení je počuť charakteristické dýchanie premiešané s chorobnými zvukmi, napr. chrapot. Ďalšími príznakmi zápalu priedušiek sú kašeľ, zvýšená teplota až horúčka s triaškou a zimnicou, pocit únavy, bolesti hlavy, tvorba hlienu.

Vždy je dôležité vyhľadať pomoc lekára a ochorenie vyležať. Pri zanedbaní liečby môže dôjsť až k zápalu pľúc, či ku vzniku nejakého chronického ochorenia.

Zápal pľúc

Zápal pľúc môže vzniknúť ako samostatné ochorenie, alebo ako dôsledok (komplikácia) iného predchádzajúceho ochorenia (sekundárny zápal pľúc). Zápal v určitej časti pľúc podnieti väčšiu produkciu zápalového sekrétu, ktorý vyplní ohraničenú plochu priedušiniek, pľúcnych mechúrikov a pľúcneho interstícia. Následkom toho je, že časť pľúc je vyradená z dýchacieho procesu. Zápal pľúc môže byť bakteriálneho alebo virálneho pôvodu. Príznakmi ochorenia sú zvýšená teplota až horúčka, kašeľ, vykašliavanie hlienu, bolesti na hrudníku, sťažené dýchanie. Pri tomto ochorení je dôležité okamžite vyhľadať odbornú pomoc lekára.

Tuberkulóza pľúc

Je to infekčné pľúcne ochorenie, ktorého pôvodcom je baktéria Mycobacterium tuberculosis. Tuberkulóza pľúc sa prenáša kvapôčkovou infekciou.

Príznakmi sú suchý a produktívny kašeľ, zvýšené teploty, pocit nadmernej únavy, nechuť do jedla a chudnutie. Vykašliavanie krvi je dnes zriedkavé.

Na liečbu sa používajú antituberkulotiká a tuberkulostatiká, používa sa najmenej kombinácia 3 tuberkulotík. Liečba je zdĺhavá, môže trvať až 1 rok.

Pri prevencii tuberkulózy je dôležitá dostatočná hygiena a očkovanie.

Pomoc pri zápaloch dolných dýchacích ciest:

odborné vyšetrenie u lekára a stanovenie liečby

dôsledné užívanie liekov a liečiv

pokoj na lôžku