595ZOBRAZENÍ


Opak je však pravdou. „Starostlivoť o pokožku nôh je v zime rovnako dôležitá, ak niedôležitejšia, než v lete. Nosenie uzavretých topánok, chlad a suchý vzduch môžu spôsobiť nepríjemné problémy, ktoré môžu vyústiť až v obťažujúce kožné choroby, Preto sa oplatí nájsť si aj v zimepár minút denne a venovať svojim nohám starostlivosť, ktorú si zaslúžia. Stačí sa riadiťnasledujúcimi 5 tipmi.

1. Nešetrite na zimnej obuvi

Kvalitná zimná obuv je iste investíciou, ktorá sa oplatí a na ktorej by sa nemalo šetriť. Vyššia čiastka, ktorú zaplatíte za pevné topánky od renomovaného výrobcu, sa vám vráti hneď niekoľkokrát:vaše nohy vám poďakujú za pohodlie, ušetríte čas aj nervy nutné k reklámacii lacných topánok, ktorédlho nevydržia, a získate obuv, ktorá bude slúžiť niekoľko sezón a nebude po prvej zime na odpis.Zimná obuv by mala byť vodeodolná, túto vlastnosť ešte po zakúpení podporte ošetrením impregnačným sprejom. Pri skúšaní myslite na to, že zimné topánky je lepšie voliť o kúsok väčšie, aby vás neoziabali nohy. Voľte topánky s dôkladným vnútorným vyteplením. Kupujte najlepšie kvalitné kožené topánky, ktoré umožnia nohám dýchať. Kožené topánky sú najpoddajnejšie, prsty sa vzájomne netlačiaa nohy sa v nich tak nepotia.

Tip: Škvrny od soli odstránite z kožených topánok s pomocou zmesi octu a vody v pomere 3:1.

2. Vyberajte správne ponožky

Ponožky v zime príliš neukazujeme, tak sa ponúka myšlienka, že by sa na nich dalo ušetriť. Lenže lacné ponožky z tržnice sa prezradia už po pár vypraniach dierami na špičkách či pätách čiuvoľnenou gumičkou lemu. Kvalitné ponožky s vysokým obsahom bavlny chránia nohy pred chladom,odrením a izolujú ich od topánok. Na zimu vyberajte radšej vyššie, ktoré nohy ochránia pred vetrom.Samozrejmosťou by malo byť, že ponožky každý deň vymieňame. V prípade vyššej potivosti nôh a potreby potom môžeme meniť ponožky aj častejšie.

Tip: Aj tak neromantický kúsok odevu, ako sú ponožky, má svoje vlastné múzeum. Nachádza sa v japonskej metropole Tokiu a nájdete v ňom vyše 20 tisíc párov.

3. Držte nohy v teple

„To chce pokoj a nohy v teple,“ hovorí nesmrteľná hláška. Nesmejte sa, studené nohy môžu byť príznakom nedostatočného prekrvovania končatín a dokážu pekne potrápiť. Bývajú problémom hlavne u dievčat a žien. Predchádzať im môžete napr. pravidelným pohybom, ktorý prekrvenie podporuje. „Pokiaľ potrebujete nohy rýchlo zahriať, napustite si vaňu či umývadlo teplou vodou a nohy desaťminút máčajte. Môžete dopúšťať teplú vodu a k rýchlejšiemu prekrveniu pridať na dno kúpeľa sklenené guľôčky a nohy o ne masírovať,“ radí Lenka Hronová. Potom nohy namažte krémom, oblečte do teplých ponožiek a najlepšie schovajte pod perinu.

Tip: Ak vás trápia studené nohy, kúpte si termofor – praktickú, najčastejšie gumovú fľašu slátkovým obalom, ktorú naplníte horúcou vodou a nohy o ňu zohrejete. Pomáha aj pri bolestiach zubov, chrbáta či menštruačných bolestiach.

4. Hygiena je základ

To, že si musíme pravidelne umývať ruky a čistiť zuby, je pre nás už samozrejmosťou. Rovnakú starostlivosť by sme ale mali venovať aj svojim dolným končatinám, ktoré nás spoľahlivo a ochotne nosia. Preto by sme ich po celodennej záťaži, kedy boli zavreté v úzkych topánkach a vystavené chladu vonku aj teplu v prekúrenej kancelárii, mali dať do poriadku. Každodenné umývanie nôh je nevyhnutnou súčasťou hygieny, ktorá pomáha predchádzať nepríjemným plesňovým ochoreniam. Po umytí nohy osušte ručníkom a nezabúdajte ani na medzery medzi prstami.

Tip: Súčasťou každodennej starostlivosi by v zime malo byť aj používanie antibakteriálneho spreja proti poteniu nôh. Ten pomáha predchádzať zapareniam nôh v topánkach, následným kožným problémom a v neposlednom rade aj nepríjemnému zápachu nôh a topánok.

5. Dbajte o pokožku nôh

Hygiena nespočíva len v pravidelnom a starostlivom umývaní nôh. Je treba odstraňovať aj zrohovatenú kožu chodidiel a premazávať ich zvláčňujúcim balzamom. Plesňové ochorenia sa jednoduchšie uchytia na rozpraskanej a zrohovatenej koži, teda na nohách, o ktoré sa nestará.Pleseň sa potom prejaví prasklinami medzi prstami, svrbením a bolestivosťou, a pokiaľ sa nelieči,prechádza aj na nechty.

„Táto vrstva odumretej kože už nie je hydratovaná podkožím, a je preto suchá a často praská,čo spôsobuje bolestivé zádery a pálenie chodidiel tým, ako sa nečistotami a prasklinami porušuje už zdravá koža chodidiel nachádzajúca sa tesne pod odumretou vrstvou,“ vysvetľuje pedikérka Andrea Poláčková. Problému možno ale veľmi jednoducho zabrániť pravidelným odstraňovaním tejto kože.Pokiaľ nemáte čas ani náladu investovať každý mesiac do návštevy pedikúrneho salónu, nie je nič jednoduchšieho, než si túto vlastne príjemnú procedúru dopriať doma.