176ZOBRAZENÍ

 
Vždy som bola fascinovaná vlasmi. Nie som typ pre pravidelnú manikúru, kozmetiku, či iné kozmetické parády, ale vlasy, to je moje. Vyskúšala som všetky farby, od modročiernej až po platinovú blond a experimentovala s rôznymi dĺžkami a strihmi.

Nosila som predĺžené vlasy, tuším niečo viac ako 5 rokov. Vyskúšala som takmer všetky metódy a zostala načas s 'trubičkami' ako metódou predlžovania, ktorá sa mi zdala najšetrnejšia. Nebola. S odstupom času si dovolím tvrdiť, že neexistuje žiadna šetrná metóda predlžovania vlasov. Keď do toho idete, idete s kožou na trh a hoci budete mať na čas výraznú hrivu, pripravíte sa na (oveľa) dlhší čas o svoje vlastné.

Vyskúšala som všetky dĺžky a otvorene priznávam pri dobre kamuflovaných blond 55cm pramienkoch získate mnoho (aj negatívnej) pozornosti. Akoby ste zrazu vystúpili z davu, pohodíte vlasmi a 10 ľudí sa pozrie Vaším smerom. Na pozornosť som si postupne zvykla, no na obsluhu celej tej parády sa zvyknúť nedalo.

Cudzie vlasy na mojej hlave som každý rok menila a nové vlasy sa len málokedy zžili s mojimi vlastnými. Upraviť vlasy tak, aby bol rozdiel minimálne viditeľný, vyžadoval pomerne náročnú úpravu. Ak som čas nemala, zožieral ma celodenný pocit nervozity a neustále som kontrolovala, čo je kde vidieť. Vlasy si väčšinou predlžujú ženy, ktorým vlastné vlasy neponúkajú žiadaný objem, vlasy sú zjavne tenšie alebo zničené viac, ako tie napojené. Ak pred odchodom z domu neprebehne perfektná úprava účesu, napojené vlasy je evidentne vidieť, koľkokrát už pri spoji.

Denný spôsob úpravy je únavný, nákladný a celkom zbytočný. Po piatich rokoch ma prešla všetka trpezlivosť, vlasy som si nechala odpojiť a odhodila ich v najbližšom koši. Išlo o impulzívne rozhodnutie a aj napriek tomu sa mi celkom uľavilo. Moje vlasy boli v zúfalom stave, olámané, oslabené, mŕtve v dĺžke snáď už od 5cm od korienkov, ale rozhodnutie som neľutovala.

Vlasy som ostrihala, nechala rásť, prestala farbiť a iba občas podstrihla. V tom čase som sa presťahovala do inej krajiny a dvakrát sme sa s kaderníkom pri strihaní nepochopili. Po nociach som pozerala množstvo videí ako si strihať vlasy doma, vyskúšala som a po čase mi to išlo aj so zatvorenými očami. Zvyšky blond farby sa v období, keď to bolo naozaj "in", začali tváriť ako "ombré" a po dvoch rokoch rozmaznávania v kokosových a iných zábaloch vyzerajú opäť fit. Ich riedky a ovisnutý vzhľad jednoducho zmizol, keď som ich prestala farbiť a dopriala im prirodzený rast.

Počas týchto dvoch rokov návratu k prirodzenému vzhľadu som pochopila, aké bolo celé predlžovanie zbytočné a hlúpe. Zistila som, že francúzska definícia prirodzenej krásy je mi oveľa bližšia ako ruská definícia umelej matriošky. Skutočná móda vždy bola, je a bude o prirodzenej a rafinovanej kráse, nie o prehnanom a exponovanom vzhľade.

Práve preto predlžovanie vlasov - nikdy viac!