86ZOBRAZENÍ


Tiež dávate prednosť kvetom a rastlinám v čo najprirodzenejšej podobe pred zložitými modernými aranžmá? Potom ste na tom rovnako ako Ineke Van Dee, holandská floristka, ktorá sa nenecháva ovplyvňovať módnymi trendmi a má radšej, keď izbové rastliny pôsobia úplne prirodzene.

Ak sa vám páči tradičné a jednoduché poňatie kvetinových dekorácií, nechajte sa jej štýlom inšpirovať. Získate zaujímavé tipy na výzdobu vášho domova v nadchádzajúcom ročnom období. Na vytvorenie dokonalej atmosféry nie sú potrebné exotické rastliny z ďalekých krajín. Skôr naopak – najprirodzenejším a najautentickejším dojmom pôsobia kvety a rastliny, s ktorými sa môžeme stretnúť všade okolo seba.

 Ineke spája svoje floristické umenie s hlbokou láskou k sezónnym kvetom a rastlinám. „Zeleň v interiéri aj exteriéri by mala byť zosúladená,“ hovorí. „Skúste izbové rastliny obmieňať podľa ročných období. Na jar si zabezpečte pestré cibuľoviny, v lete veľké byliny a na jeseň trebárs miniatúrne chryzantémy – budete tak v súlade s prírodou, prepojíte interiér s exteriérom a dosiahnete úžasné efekty. Pri práci vychádzajte z dvoch princípov: výsledok musí pôsobiť príjemne a byť čo najrealistickejší. Nepotrebujete nič exotické, bežné rastliny, ako je brečtan alebo primulka, pôsobia v klasickom prostredí často lepšie, pretože sú autentickejšie. Rozhliadnite sa okolo seba.

Tie najkrajšie aranžmá môžete vytvoriť z materiálov, ktoré pozbierate v lese alebo na záhrade.“

Nie všetci milujú módne trendy, mnohí dávajú prednosť klasike a prirodzenosti: „Móda ma vôbec neovplyvňuje. Odmietam násilné prispôsobovanie – živé bytosti potrebujú priestor, aby mohli dýchať a prospievať, či už ide o ľudí alebo rastliny. Nemám rada zvláštnosti, ako sú krútené stonky alebo neprirodzené kríženie a pred tvarom vždy uprednostním charakteristickú farbu. Rastliny majú svoje prirodzené prednosti a s nimi pracujem. Často sa potom rozrastú do ešte väčšej krásy.“