270ZOBRAZENÍ


Po stáročia  ženské nohy v topánkach tých najnepredstaviteľnejších tvarovu kryté pod čipkami dlhých spodníc alebo pod konštrukciou nedobytnej krinolíny. Paradoxne však vtedy patrili k jedným z najnákladnejších odevných súčiastok. Boli výrazom postavenia a majetnosti ich nositeľky. Zlaté podrážky rímskych cisárovien, zvodné lodičky s vysokým červeným podpätkom, aké sa nosili iba na dvore kráľa Ľudovíta XIV. a súčasné Gucci sandáliky, to všetkosú vizitky, ktoré prezrádzajú spoločenské postavenie. A nie je to len sociálna úroveň, ktorá určuje štýl a noblesu obuvi. Topánky sú aj dokumentom našej doby, nášho spôsobu života.

V tridsiatych a štyridsiatych rokoch sa považovalo za spoločensky neúnosné obuť si cez deň topánky s vykrojenou špičkou, ktorá odhaľovala prsty na nohách. Červené podpätkyboli zase v 17. a 18. storočí v Európe symbolom vysokého postavenia a mohla ich nosiť výhradne iba šľachta. Začiatkom 19. storočia zdobili aristokratky svoje nohy luxusnými črievičkami z toho najjemnejšieho brokátu, no slúžky pri práci mali obuté čižmy z tvrdej kože.

Ako módny atribút zaznamenávame v archívnych dokumentoch vysoké podpätky v roku 1533, aj keď ich existencia siaha oveľa, oveľa ďalej. Katarína di Medici si priniesla z Florencie do Francúzska na svoju svadbu s vojvodom z Orleánsu pár vysokých črievičiek, aby vyzerala vyššia. Ako všetko nezvyčajné a predovšetkým iné našla si táto síce nie veľmi praktická, lež nadovšetko elegantná móda na francúzskom dvore mnohé vyznávačky.

V nasledujúcich storočiach sa vznášali dámy na viac ako dvanásťcentimetrových podpätkoch. Táto veľmi elegantná obuv sa stala symbolom vysoko postavených. Napriek všetkým podpätkovým krízam v toku dejín boli vysoké podpätky v našom storočí (plnom racionality a technickej dokonalosti) v päťdesiatych rokoch opäť v kurzea dosiahli svoj vrchol v typických legendárnych ihličkách. Boli stelesnením sexappealu, neodmysliteľného štýlu Marilyn Monroe. Podpätky ako ceruzka slávia v deväťdesiatych rokoch opäť comeback.

Podpätkovými kreáciami tých najbizarnejších tvarov zašli módni dizajnéri pri tvarovaní topánok až po hranice ich možností. Vykladané polodrahokamami alebo fazetované do tvaru diamantu, či s tenkými kovovými štylizáciami konárikov... Takéto kreácie sa nazývali v 18. storočí venez-y-voir - "pozrite na tie" topánky.

Pár obľúbených elegantných topánok, to sú spomienky na dni, v ktorých sme ich nosili. A azda aj preto milujú ženy kreácie,pri ktorých sa tak trocha zastavuje rozum. Čo ako pekná môže byť samotná myšlienka na pohodlnú topánku, každá žena túži po elegantných črievičkách.Dreváčiky sú síce oddychom pre nohy, no uznáte, že výtvor od Manola Blahnika sľubuje dobrodružstvo.

Nežné, elegantné a zvodné. Také ostali navždy topánočky slávnej Marilyn a Marléne. Virtuózne kreácie na noháchz tej najmäkšej laškujúcej kozinky pre ne vytvorili nemenej známi tvorcovia módy. A práve tvary týchto kultových topánok dokonalých proporcií nechali vyniknúť gracióznosti a elegancii ženskej nohy.

Dávno predtýmako návrhár topánok Manolo Blahnik alebo Robert Clergerie vstúpili namódny parket, bol André Perugia prvým dizajnérom topánok pre hviezdy.Napríklad večerných topánok z exotickej lakovanej kože s noblesnými detailmi(zlaté retiazky, spony, štras a dekoratívne gombičky).

"Oblečená bola vynikajúco, ale topánky? Úplná katastrofa." Možno že je vám táto vetaakási povedomá. Preto aj vy skoncujte pri neoficiálnych spoločenských príležitostiach s nenápadnými či jednotvárnymi čiernymi lodičkami, alebo fádnymi a neutrálnymi topánkami, ktoré sa vám k všetkému hodia. Je načase poobzerať sa po rafinovaných ihličkách a štíhlych elegantných topánočkáchs módnou úzkou špičkou.