104ZOBRAZENÍ

Latinské slovo “mamma” znamená “prsník”, latinské “mammale” = cicavec. Na fakt, že matkin prsník a dieťa idú dohromady sa v dobe modernej akosi zabudlo. Z veci, ktorá bola generácie pred nami absolútne prirodzená sa stala zložitá veda.

Je veľká    škoda, keď matky a ich deti prichádzajú o to jedinečné spojenie, ktoré dojčením nastáva. Dojčenie nie  je len prijímanie potravy. Ponúka oveľa viac. Dojčenie je v prvom rade väzba medzi dieťatkom a jeho  mamou. Dieťatku nahrádza intenzívny kontakt s mamičkou, o ktorý po narodení prišlo. U mamy sa cíti  bezpečne, pri jeho mamičke sa mu najlepšie zaspáva. Dojčenie je liek na bolesť a akúkoľvek nepohodu,  ktorú dieťatko pociťuje.

Je to prostriedok ako dieťa upokojiť, uspať, ako mu pomôcť prekonať strach, či  rast zúbkov. A čo viac, materské mlieko vďaka svojmu dokonalému zloženiu a obsahu živých probiotík napomáha  správnemu vývoju a fungovaniu tráviaceho systému a imunity. Dojčenie významne podporuje aj  rozvoj inteligencie. Okrem toho, že dieťatko pri dojčení zapája všetky zmysly (cíti vôňu matky, chuť  mlieka, cíti matkinu pokožku, počúva ako sa mu prihovára a udržiava s ňou očný kontakt), materské  mlieko obsahuje kyselinu DHA, ktorá je pre náš mozog nevyhnutná. Dojčenie taktiež napomáha  správnemu vývinu ústnej dutiny a tvárových svalov, čo má neskôr vplyv aj na rozvoj reči.